

22
Січень
2020
Про виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в частині подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
З 01 січня 2020 року наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року за №168/19 введено нову форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.Відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону (в тому числі депутати місцевих рад, керівники комунальних підприємств, установ, організацій), зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Задля реєстрації у реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб’єкту декларування необхідно мати:
– особисту електронну скриньку з рекомендованими доменами: ukr.net, i.ua, email.ua, gmail.com тощо;
– особистий електронний цифровий підпис (далі – ЕЦП).
Звертаємо увагу! Вам терміново необхідно перевірити термін дії вашого ЕЦП, який використовувався Вами для роботи з реєстром у 2019 році. Для цього необхідно завантажити посилений сертифікат особистого ЕЦП з веб-сайту акредитованого центру сертифікації ключів, в якому був отриманий ЕЦП. Після цього треба натиснути на сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші та у вікні, яке відкрилось, переглянути термін дії сертифікату ЕЦП. Якщо термін дії сертифікату сплинув, то скористатися ЕЦП неможливо, тому необхідно звернутися до акредитованого центру сертифікації ключів та отримати новий ЕЦП.
Також ЕЦП можна отримати через відділення ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» (для отримання ЕЦП суб’єкт декларування повинен мати: платіжну картку банку, паспорт громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків, адресу особистої електронної скриньки та флешку) або через ПРИВАТ 24 в мережі Інтернет.
Для перевірки працездатності ЕЦП Ви можете скористатись online-сервісом накладання ЕЦП на електронні документи за посиланням: https://ca.informjust.ua/sign. Результатом успішної перевірки буде повідомлення: «ПІДПИС НАКЛАДЕНО УСПІШНО, ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ПІДТВЕРДЖЕНО».
Якщо при накладенні електронного цифрового підпису виникає помилка, слід звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів, який Вам видав ЕЦП.
Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування в Україні, чим полегшите собі роботу з Реєстром.
Звертаємо увагу! Законом України від 02.10.2019 № 140-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», яким:
– розширено перелік відомостей, який декларант має подавати щодо себе і членів сім’ї. Так, декларант зазначає відомості про: прізвище, ім’я, по батькові: число, місяць і рік народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків; серію та номер паспорта громадянина України; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб’єкта декларування та членів його сім’ї; зареєстроване місце їх проживання; місце фактичного проживання або поштову адресу, на яку суб’єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію; місце роботи (проходження служби) або місце майбутньої роботи (проходження служби); займану посаду, або посаду, на яку претендує; категорію посади (якщо така є) суб’єкта декларування; належність до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, а також належність до національних публічних діячів відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»; відомості, пов’язані із юридичними особами, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї, — трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї; нематеріальні активи, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї, у тому числі об’єкти інтелектуальної власності, що можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті, криптовалюти;
– внесено деякі уточнення до поняття «члени сім’ї». Так, до членів сім’ї додатково віднесено дітей зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття — незалежно від спільного проживання із суб’єктом;
– додано ще один блок відомостей, які зазначатимуться в декларації. Так, підлягають декларуванню банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, в яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї) або зберігаються кошти, інше майно. Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфу, осіб, які відкрили рахунок на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї. (Завершення строку дії банківської картки не тягне за собою автоматичного закриття банківського рахунку);
– додано норму про те, що дані про об’єкт декларування, який перебував у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, зазначаються в декларації, якщо такий об’єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду;
– введено норму про те, що під час заповнення декларацій та подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані членами сім’ї суб’єкта декларування, які не є його подружжям або дітьми, вважаються особи, що спільно проживали із суб’єктом декларування станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року подання декларації.
Декларація за 2019 рік має бути подана особисто суб’єктом декларування шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://portal.nazk.gov.ua/login) з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 1 квітня 2020 року.
Суб’єкти декларування, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З 01 січня 2020 року Законом встановлено, що декларант протягом семи днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію не більше трьох разів.
Відповідно до частини першої статті 52 Закону у разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний у десятиденний строк письмово повідомити про це Національне агентство у встановленому ним порядку, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента.
Суб’єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єкти декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону зобов’язані згідно з частиною другою статті 52 Закону, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня відповідного року (станом на 01 січня 2020 року ця сума становить 105100 гривень), у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://portal.nazk.gov.ua/login) з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З 01 січня 2020 року наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року за №168/19 введено нову форму повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування.
Увага! На сайті Національного агентства з питань запобігання корупції доступна оновлена інформація, яка допоможе вам у заповненні та поданні декларації. Тому радимо скористатися матеріалами, що розміщенні за посиланням:
Перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ такого органу, визначений керівником органу відповідно до Порядку затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2016 року №19.
У випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб’єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб’єкти декларування, повідомляє про це Національне агентство упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту за формою, що додається до Порядку. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, надсилається засобами поштового зв’язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларацій, подання завідомо недостовірних відомостей у декларації, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України