Офіційний сайт Бериславської міської військової адміністрації

25

Серпень

2026

БОГДАН ГАВРИЛИШИН (19.10.1926 – 24.10.2016)

19 жовтня 2026 року виповнюється 100 років з дня народження Богдана Гаврилишина – українського економіста, мислителя та громадського діяча світового рівня, співзасновника Світового економічного форуму в Давосі та члена Римського клубу. Після відновлення незалежності України він долучався до розбудови державних інституцій. Верховна Рада України Постановою від 18 грудня 2025 року No 4748-IX передбачила відзначення цієї дати на державному рівні.

«Україна для мене завжди існувала, хоча б і в думках. Де б я не був, що б не робив, я завжди думав про те, що можна було би корисного зробити для України», – Богдан Гаврилишин.

19 жовтня 2026 року виповнюється 100 років з дня народження Богдана Дмитровича Гаврилишина — визначного українця, який зробив вагомий внесок у становлення української державності, розвиток освіти, економіки, державного управління, міжнародних відносин та громадянського суспільства.

Професор Гаврилишин був радником першого Президента України, чотирьох голів Верховної Ради та трьох Прем’єр-міністрів, активно долучався до розбудови української державності, формуючи ефективні інституції та просуваючи ідеї відповідального лідерства. У 1991 році Богдан Гаврилишин стає співголовою Консультативно-дорадчої ради при Президії Верховної Ради України – органу, який протягом наступних семи років сприяє появі України як незалежної держави на європейській та світовій мапі.

Як людина глобального масштабу, Богдан Гаврилишин сприяв інтеграції України у світову спільноту. Він був першим українцем, який став членом Римського клубу. Окрім цього, він був членом Світової академії мистецтв і науки, Міжнародної академії менеджменту. З 1968 року очолював Міжнародний інститут менеджменту в Женеві. Міжнародний інститут менеджменту в Індії (МІМ-Делі) та Всесвітній економічний форум у Давосі, який відіграє ключову роль у формуванні глобальної економічної політики. В Україні за сприяння Богдана Гаврилишина було засновано Бізнес-школу «МІМ-Київ» та відкрито Міжнародний фонд «Відродження». 

Богдан Гаврилишин завжди вірив, що сталий розвиток можливий лише за умови відповідального лідерства. Його особливий внесок у розвиток освіти проявився у підтримці молодіжних ініціатив та створенні неформальних освітніх програм для молоді. Його автобіографія «Залишаюсь українцем» є джерелом натхнення для мільйонів українців, а книга «Дороговкази в майбутнє. До ефективних суспільств», що перекладена десятками мов, стала важливим орієнтиром для управлінців та суспільних лідерів.  У науковому доробку Богдана Гаврилишина понад 100 робіт з питань менеджменту, освіти в галузі менеджменту, економічній та політичній сферах.

Дискурс відповідальності людини, який він поширював, створивши у 2014 році Декларацію відповідальності людини, ліг в основу Всеукраїнського Дня відповідальності людини, що з 2021 року відзначають на загальнонаціональному рівні 19 жовтня у день його народження. 

Богдан Гаврилишин залишив не лише інтелектуальну та освітню спадщину, а й конкретні ініціативи, які допомагають будувати сильну, демократичну та відповідальну Україну, зокрема, програми «Молодь змінить Україну» та «Молодіжний делегат України до ООН».

Богдана Гаврилишина нагороджено Золотою Медаллю Президента Італійської Республіки (1975 р.), відзнакою Видатного Інженера (Почесний зал Університету Торонто, Канада, 1986 р.), відзнаками Президента України – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеню (1996 р.) та Орденом князя Ярослава Мудрого (2005 р.). Богдана Дмитровича нагороджено посмертною відзнакою Міністерства закордонних справ України «Почесний амбасадор» у номінації «Справа життя» (2024 р.).

Перейти до вмісту