Офіційний сайт Бериславської міської ради

30

Листопад

2021

Декларування дозволяє повернути частину податку на доходи фізичних осіб

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звертає увагу платників податків на те, що декларування – це не тільки визначення своїх фінансових зобов’язань перед державою, але й можливість повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, у разі реалізації права на податкову знижку.

Так, відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Для її отримання слід заповнити й подати декларацію до 31 грудня року, що настає за звітним.

Серед витрат, дозволених для включення до податкової знижки:

  • частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до ст. 175 (п. п. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 та ст. 175 ПКУ);
  • пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям, які на дату перерахування (передачі) коштів та майна відповідали умовам, визначеним п. 133.4 ст. 133 (п. п. 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
  • сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення (п. п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
  • страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення (п. п. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
  • суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій або оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита (п. п. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
  • суми коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизеля, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива (п. п. 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
  • суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним (п. п. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ)

У рядку 14 декларації зазначається загальна сума фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат, понесених платником податку за наслідками звітного (податкового) року, у граничних розмірах, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до ст. 166 розділу IV ПКУ.

При розрахунку витрат потрібно враховувати обмеження, встановлені для окремої категорії. Наприклад, для категорії «2» сума пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям за звітний податковий рік не повинна перевищувати 4 % суми загального оподатковуваного доходу платника податків за такий звітний рік.

У рядку 15 декларації зазначається сума нарахованої заробітної плати, зменшена на суму обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

У рядку 16 декларації зазначається сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених для включення до складу податкової знижки з урахуванням обмеження, встановленого п. п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ.

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника, нарахованого як заробітна плата. Тобто значення рядка 16 має бути менше або дорівнювати значенню рядка 14, але не більше значення рядка 15 декларації.

Значення рядка 17 декларації, тобто сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права на податкову знижку, розраховується як сума рядків декларації: сума заробітної плати з графи 4 рядка 10.1 – (рядок 15 – рядок 16) × на ставку податку, визначену п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 %).

З інформацією щодо реалізації права на податкову знижку можна ознайомитися в розділі 103 загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, який розміщено за посиланням: https://zir.tax.gov.ua/.

Спілкуйтесь з податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX».

Пресслужба Головного управління

ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі