Офіційний сайт Бериславської міської ради

5

Липень

2023

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА Радіаційна ситуація в Україні 4 липня 2023р. (18-00)

І. У звітний період за наявною інформацією на території України радіонуклідів техногенного походження не виявлено.
Радіаційна ситуація за 4 липня 2023 року (18-00) на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень (надійшли дані почащених вимірювань зі 145 пунктів), а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП “Чорнобильська АЕС” та ДСП «Екоцентр», залишалася стабільною. За наявними даними показники рівня радіаційного фону довкілля у зонах спостереження АЕС порівняно з середньомісячними величинами не виходили за межі точності їх визначення (рис.1).

 

Рис.1. Радіаційний фон на території України за результатами спостережень мережі НГМС станом на 17:00 (Київ) 4/07/2023. *Пунктирною лінією визначено 100км та 50км зону навколо АЕС.

 

 

 

 

ІІ.I. Радіаційна ситуація навколо Рівненської АЕС, Південно-Української АЕС, Хмельницької, Запорізької АЕС та ЗВ ЧАЕС (рис.1) за даними НГМС у 100-км зоні навколо АЕС, залишалася стабільною, перевищень не зафіксовано, а зміни, які фіксувалися АСКРС ДСП “Екоцентр”, ДСП «Чорнобильська АЕС», Рівненської, Південно-Української, Запорізької та Хмельницької АЕС перебували в межах звичних коливань вимірюваних величин потужності експозиційної дози (ПЕД). Потрібно зазначити що дані вимірювань АСКРС ПЕД у зонах спостереження у повному обсязі останні 12 годин надходять від РАЕС, ХАЕС та ПУАЕС. Дані АСКРС по параметрам викидів із вентиляційних труб РАЕС, ХАЕС, ПУАЕС надходять регулярно і свідчать про те, що АЕС працюють у безпечному режимі, визначеному дирекцією АЕС. За повідомленням Держатомрегулювання, з 08:00 (Київ) 17.05 дані радіоекологічного контролю ЗАЕС припинили надходити з причин відсутності каналу зв’язку між ЗАЕС та інформаційно-кризовим центром НАЕК «Енергоатом».
IІ.2. За WRF, розрахованим на основі глобального прогнозу погоди NOAA, в ЦПНРА УкрГМЦ виконано моделювання переміщення атмосферних мас-носіїв продуктів викиду АЕС у разі умовної радіаційної аварії (УРА) від АЕС України (рис.2.3) впродовж 96 годин (проте, оскільки у цій довідці картографічна візуалізація поширення атмоcферних мас згідно вибраної моделі поширення викидів АЕС обмежується сферичною трапецією, межі якої віддалені на 800км від джерела викиду в кожну із сторін вздовж паралелі та меридіану, на схемі, яка відтворюватиме розраховані масштаби поширення в
атмосфері викидів з АЕС, часовий інтервал, за який візуалізуються наслідки може бути меншим ніж 96 години), треба зазначити також, що для більш повної оцінки наслідків РА необхідно виходити за межі регіональної сітки розрахунків з використанням глобальної моделі для сітки щонайменше 2000км х 2000км.
ІІ.2.1. Моделювання виконано для УРА, що може відбутися у наслідок повної втрати охолодження 4 та 6 енергоблоків ЗАЕС, що перебувають у стані холодної зупинки. Результат моделювання умовного викиду з початком о 17:00 (Київ) 4.07.2023 і з тривалістю 71 годину показує, що повітряні маси під дією змінних вітрів можуть транспортувати викиди ЗАЕС (внаслідок УРА) спочатку 10 годин у в південно-східному напрямку. Через 16 годин після початку викиду напрямок зміниться на південний, південно-західний. Повітряні маси пройдуть через Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Одеську, частково Кіровоградську області та Крим. Через 40-50 годин досягнуть Молдови, Болгарії та Туреччини. (Рис.2).
Складові компоненти викидів формуватимуть на маршруті перенесення плями осередків з екстремально високими та високими щільностями випадів, які можуть перебувати над Запорізькою, Херсонською, Миколаївською, Одеською обл.(Рис.3).

 

Рис.2. Прогноз поширення атмосферних мас з викидами ЗАЕС як наслідок УРА за 58 годин. Час прибуття хмари.
Швидкість поширення забруднення у годинах. Розрахунок умовного викиду з 17:00 (Київ) 4/07/2023. Тривалість умовного викиду 15 год.

 

 

 

 

 

 

Рис.3. Результат моделювання просторового розподілу наслідків УРА на ЗАЕС (структура поля випадінь довгоживучих радіоактивних елементів на прикладі Цезію-137). Щільність випадінь представлено у Бк/м2 .
Розрахунок умовного викиду ЗАЕС з 17:00 (Київ) 04/07/2023

 

 

 

 

 

Рис.4. Результат моделювання просторового розподілу наслідків УРА на ЗАЕС (території, на яких рекомендована евакуація). Пунктиром позначено 30-кілометрову та 50-кілометрову зону ЗАЕС. Розрахунок умовного викиду ЗАЕС з 17:00 (Київ) 04/07/2023