Офіційний сайт Бериславської міської ради

4

Грудень

2023

ПАМ’ЯТКА

«Виявлення, облік та заходи регулювання чисельності мишоподібних гризунів на посівах сільськогосподарських культур»

Мишоподібні гризуни – збірна назва дрібних шкідливих гризунів родини хом’яків (Cricetidae) і мишей (Muridae). Найпоширеніші та найнебезпечніші в посівах — полівки (звичайна і гуртова). Також зустрічаються курганчикова та польова миша. Шкодочинність полівок дуже висока. На окремих полях за неправильного або несвоєчасного регулювання чисельності гризунів втрати зерна озимої пшениці можуть досягати 35–40 %. Харчуючись рослинами пшениці, полівки утворюють на посівах «плішини».

Щоб визначити потребу в обробках, слід знати чисельність мишей на кожному окремому полі та їх видовий склад. Для цього підраховують кількість колоній і нір на прямолінійних маршрутах по діагоналі поля 1000 м завдовжки (1200 чоловічих або 1400 жіночих кроків) та 5 м (0,5 га) завширшки за малої кількості гризунів. На кожному полі до 200 га закладають один маршрут або ділянку. У другій половині дня притоптують усі виходи в колоніях, а вранці наступного дня підраховують відкриті виходи та визначають кількість жилих колоній і нір.

Якщо на одному гектарі посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3–5 і більше жилих колоній, то необхідно негайно приступити до їх знищення. Провести винищувальні заходи потрібно вчасно і у короткий термін. Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів.

Нагадаємо, що використовувати необхідно лише ті препарати, які дозволені до використання в Україні! У Державному реєстрі дозволених до використання пестицидів і агрохімікатів представлені як хімічні так і біологічні родентициди. Ознайомитися з даним реєстром можна на офіційному порталі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Рекомендовані препарати згідно методики застосування закладають в нори з послідуючим їх обов’язковим засипанням. Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій виробника які слід бездоганно виконувати через високу токсичність цих препаратів.

Після проведених захисних заходів необхідно обов’язково проводити визначення біологічної ефективності, і в разі збереження чисельності мишоподібних гризунів вище ЕПШ рекомендується проведення повторних обробок. Багаторазове використання принади з одною антикоагулятною діючою речовиною сприяє формуванню у гризунів резистентності, тому потрібно чергувати родентициди.

При виборі родентицидів, необхідно враховувати, що отруєні зернові принади часто стають кормом для диких птахів та тварин. Держпродспоживслужба рекомендує використовувати, в першу чергу, біологічні препарати для боротьби з мишоподібними гризунами. Слід зазначити, що біологічні препарати на основі штамів бактерії Salmonella enteritidis var. Issatschenko можуть застосовуватися для знищення різних видів мишоподібних гризунів. Вони безпечні для довкілля, не шкідливі для тварин і птахів, в тому числі свійських.

Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.

Надалі, найнесприятливішими чинниками, які будуть спричиняти загибель гризунів, є випадання надмірної кількості опадів, різкі перепади температур, утворення льодової кірки на полях, різкі зимові відлиги з таненням снігу й заливанням нір.

Важливо! Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, всі роботи по обмеженню чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), суворо дотримуючись санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці та використовувати препарати лише відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Регулярні обстеження і вчасний захист дадуть змогу запобігти ускладненню фітосанітарного стану посівів та сприятимуть успішній перезимівлі сільськогосподарських культур

Також, наголошуємо, що до роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та мають посвідчення про право роботи з пестицидами.

Пам’ятаймо! Під час проведення захисту полів від шкідливих гризунів, в умовах воєнного стану,  необхідно дотримуватися правил безпечного поводження умов праці. Разом до перемоги!