

12
Березень
2025
Щороку на весні спостерігається звернення господарів пасік з приводу отруєння бджіл Бериславське управління Держпродспоживслужби в Херсонській області інформує власників пасік що в період масового цвітіння, коли бджоли збирають мед, а рослини обробляють пестицидами від шкідників , хвороб та бур’янів виникають непорозуміння між бджолярами та аграріями.
Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.
Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати які застосовують проти шкідників. Так, за даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини.
Тому, необхідний чіткий алгоритм дій аграріїв, а саме:
При цьому необхідно вказати:
а) точну дату обробки;
б) територію і культури;
в) назву препарату;
г) форму і методи застосування;
д) ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл.
2. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.
3. Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні».
Правила для бджолярів:
Якщо керівництво не погоджується, слід звернутися до сільського голови із заявою про створення комісії для обстеження пасіки та обробленого пестицидами поля і відбору зразків для проведення дослідження.
До складу комісії мають входити: ветеринарний лікар, спеціаліст з захисту рослин, представник виконкому місцевої влади, бажана присутність представника господарства, що проводило хімічні обробки.
Комісія обстежує всі бджолосім’ї та робить висновок про повну або часткову втрату бджіл та відбирає зразки підмору, про що складається акт. Також обов’язково відбирають зразки рослин з обробленого поля, про що також складається відповідний акт комісії. Зразки надсилаються до обласної ветеринарної лабораторії для проведення експертизи за поданням ветеринарного лікаря.
Якщо висновком експертизи буде доведена загибель бджіл через обробку поля пестицидами, тоді можна звертатись до суду надавши крім висновку експертизи такі документи:
а) Ветеринарно-санітарний паспорт пасіки з щорічними відмітками про те, що бджоли на пасіці є здоровими;
б) Довідка із сільської ради із зазначенням адреси та кількості бджолосімей;
в) Довідку про належність обробленого пестицидами поля, його площі, культури та відстані його місцезнаходження від пасіки. Таку довідку може надати відділ Держкомзему або сільська рада;
г) Про використання для обробки сільгоспугідь певного препарату має свідчити журнал хімічної обробки посівів, який заповнюється агрономом або відповідальною особою господарства;
д) Доказом завданої шкоди може слугувати довідка зареєстрованої пасічницької організації або відділу статистики про вартість бджіл та продуктів бджільництва.
ОТЖЕ, Пам’ятайте! Сільськогосподарське виробництво та бджільництво залежне одне від одного! Тільки спільними зусиллями та взаємоповагою, дотриманням простих правил можливо забезпечити підвищення урожайності перехресно запилюваних рослин, зберегти здоровими бджіл та отримати корисні, екологічно чисті продукти бджільництва.