Офіційний сайт Бериславської міської ради

29

Липень

2019

Сергій Шматов: «Треба цінувати те, що є в Бериславі, і примножувати для громади в цілому і для кожного мешканця зокрема»

Чутки і неправдиві звинувачення про буцімто небажання Бериславської міської ради освоювати кошти на реконструкцію очисних споруд 19 липня розвіяв перший заступник Бериславського міського голови Сергій Шматов, який завітав до редакції «Маяка», тож принагідно ми мали змогу почути відповіді й на багато інших питань, які хвилюють містян та жителів навколишніх населених пунктів.

– Сьогодні всі обговорюють питання очисних споруд, причому правдива інформація переплетена з домислами і вигадками, у тому числі й такими, нібито виділені нещодавно Кабміном 8,5 млн грн міська рада чомусь не хочете брати, хоч це, наче, й немалі гроші.

– Твердження «не хоче брати» абсолютно неправильне, бо нам ці гроші насправді поки що ніхто не дає, незважаючи на заяви, що лунають. Дійсно, є Розпорядження КМУ від 5 червня «Про затвердження розподілу у 2019 році обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності», у якому визначено, що на очисні споруди в Бериславі надається субвенція з державного бюджету у розмірі 8527,457 тис. грн. Як тільки документ був опублікований, начальство всіх рівнів почало «штурмувати» міськраду з вимогою негайно розпочати роботу, але при цьому ніхто не прочитав пункт 2 цього розпорядження, який говорить: «Мінекології забезпечити погодження розподілу обсягу субвенції з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету». Станом на сьогодні такого погодження нема, бо старий Комітет ВР у зв’язку з достроковими виборами уже не працював, а новий ще не сформовано, і тому Мінекології не перераховує нам ці кошти. Питання: про які гроші йде мова – це по-перше. По-друге, треба оцінювати ситуацію з очисними спорудами від потреби. Якщо на їх реконструкцію потрібно 75 млн грн, то 8,5 млн – це крапля в морі.

– Які конкретно заходи містить у собі сума 8527,457 тис. грн?

– Умовно кажучи, якщо сьогодні поступлять 8,5 млн грн на рахунок міськради, то завтра ми збираємо розробників проєкту і запитуємо в них, як згідно з проєктом використати ці кошти, щоб вони не були безвісті закопані, як ті гроші, які закопували всі 16 років підряд у місті Бериславі. І коли проєктанти дадуть свої пропозиції, ми ці 8,5 млн грн із задоволенням освоїмо.

Розумієте, весь час, скільки в місті не працюють очисні споруди і скільки на цю тему не говорили від виборів до виборів, гроші з державного бюджету надходили в обласну державну адміністрацію. Звідти через управління вони кудись відправлялись, про що Бериславська міськрада на 90% дізнавались по факту, який відбувся. У березні цього року вперше за роки незалежності вийшла постанова Кабміну № 228, яка чітко проголошує, що всі гроші субвенції з державного бюджету на здійснення природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності поступають на місця – у сільські, селищні та міські ради, а не в обласні органи влади. Від імені міськради заявляю: коли нам надійдуть ці кошти, то ми витратимо їх туди, де вони реально допоможуть розв’язати проблему.

– То бериславські очисні споруди давно стали питанням політичним?

– Шкода, що не всі це розуміють.

– Коли в черговий раз хтось із політиків обіцяє їх відновити, хочеться запитати: за ці роки під політичний шум скільки грошей закопано в очисні споруди?

– Дуже багато. Я не помилюся якщо скажу, що за 15 років це за різним курсом орієнтовно 500 тисяч доларів.

– Це і гроші з районного бюджету теж?

– Ні, район не брав участь, так само, як і місто, хоча мерію роблять винною у відсутності очисних споруд. Усі представники контролю, які тільки були в міськраді з цього питання, стверджували в один голос: «Це ж ми для вас робимо!». Наша позиція: не робіть – не заважайте лишень. Тепер, коли гроші надійдуть до міського бюджету, всі прекрасно розуміють, що мерія собі не дозволить зарити гроші в те, щоб комусь було добре. Ми використаємо їх так, щоб вони принесли користь громаді.

– Чи готова міськрада до співпраці з новообраними народними депутатами у вирішенні цього питання?

– Для того, щоб у місті була каналізація, розвивалася інфраструктура – міська рада готова до співпраці з будь-ким. Я особисто людина аполітична, і приймаю будь-який рух у напрямі допомоги місту, від кого б він не виходив. У нас є напрацювання з проблем, які треба вирішити першочергово, і якщо депутат буде у змозі нам допомогти, а саме взяти перелік наших питань і озвучити їх у Кабміні і в Мінекології, ми йому будемо безмежно вдячні, незалежно від того, від якої партії він виступатиме.

– Розкажіть про ще один екологічний проєкт міської ради – будівництво комплексу по сортуванню побутових відходів.

– Проєкт з будівництва такого комплексу – перший у Херсонській області, поки що такого нема в жодній громаді. Це підприємство пройшло той же шлях, що й очисні споруди, тільки з нуля. Ми виготовили пакет документів, отримали всі погодження і висновки, здали в Мінекології разом з документацією на очисні споруди. Проєкт пройшов конкурсний відбір і поданий до Кабміну на розгляд. Сподіваємося, Кабмін нас підтримає і профінансує будівництво, хоча відпрацьовуємо й інші джерела фінансування: й інвестиційні проєкти, і Фонд регіонального розвитку, і навіть державно-приватне партнерство – аби побудувати таку сміттєсортувальну лінію. Для неї відведено 5 га землі в кар’єрі колишнього заводу будівельних матеріалів: органіка компостуватиметься в спеціальні чеки для закладки на поля і перегниватиме впродовж року, поліетилен подрібнюватиметься до гранул, скло також подрібнюватиметься і реалізовуватиметься. Сьогодні такий товар вторинної сировини на ринку має досить пристойну ціну. Передбачається біля 1% відходів, які потрібно буде вивозити на полігон для захоронення.

Комплекс по сортуванню побутових відходів буде комунальним підприємством міської ради, де буде створено до 40 робочих місць для збирання, вивозу й сортування побутових відходів. У перспективі це має бути самоокупне підприємство, яке працюватиме на договірній основі з найближчими населеними пунктами.

– Може, підприємство прийматиме сміття й з усієї області?

– Ні, на такі потужності ми не розраховуємо, але показуємо, що подібний проєкт під силу втілити будь-якій громаді. Щоправда, кожна з них відстала в цьому питанні від Берислава щонайменше на півтора роки. Говорю це не без гордості. Наголошую, це сміттєсортувальна лінія, яка, на відміну від сміттєспалювального заводу, екологічно безпечна. Адже одна справа спалювати сміття і від цього отримувати сморід та копіть, і зовсім інша – налагодити його сортування та реалізацію.

Коли запрацює сміттєпереробна лінія – вона вирішить проблему з міським полігоном біля військового кладовища, який згідно з законом «Про відходи», знаходиться в межах міста і повинен бути закритий. Тому паралельно працюємо над проєктом його рекультивації. Як тільки виготовимо документацію, всіляко залучатимемо кошти для здійснення необхідних заходів згідно з технологією, далі територія засиплеться родючим шаром ґрунту, насадяться рослини, і чиста доглянута частина балки Кизи-Кермен буде передана в користування громаді.

– Коли планується завершити проєкт рекультивації?

– Цього року буде виготовлена документація. У бюджеті наступного року ми плануємо передбачити власні кошти на фінансування, до 1 травня наступного року здати у всі можливі фонди і просити допомоги у обласної ради за рахунок природоохоронного фонду.

– Над якими ще соціально важливими проєктами працює міська рада?

– Все, що робиться в місті, має велику соціальну значущість, бо робиться для громади в цілому і для кожного мешканця зокрема. Серед таких заходів сьогодні ремонт дорожнього покриття по вулиці Введенській з метою сполучення її з новим мостом. Зробивши це, ми направимо потік вантажного промислового транспорту на околицю. Згідно з прийнятим бюджетом, кошторис цих робіт складає 800 тис. грн. У найближчих планах також ремонт вулиці 1 Травня.

– Чи не доведеться відремонтовані дороги потім зривати для відновлення каналізаційної системи?

– Ми знаємо, де буде проходити колектор, і ті вулиці прагнемо ремонтувати максимально беззатратно: підсипаємо щебенем, розгортаємо й утрамбовуємо будівельне сміття, але асфальту, звісно, не кладемо.

– Чи продовжиться робота з відновлення системи освітлення міста в вечірній і нічний час?

– Без ліхтарів залишився лише один мікрорайон – від вул.Прикордонної (район АТБ) до вул.Кримської (Енгельса). Точки підключення є, вже готуємо документацію, і цього року маємо зробити.

– Розкажіть про готовність дитсадків до нового навчального року.

– Всі роботи виконуємо планомірно. Цього року великих капіталовкладень не робимо. До 1 вересня дошкільні заклади міста будуть готові.

– Але ж черга для прийому малюків у дитсадок як була, так і залишається.

– Це невід’ємна частина процесу, бо народжуваність збільшується. Дві додаткові групи є можливість зробити в дитсадку №4, але це, по-перше, лише 50 дітей, а по-друге, треба буде й додатковий штат, комплектування меблями, харчування – загалом, пристойна сума.

Взагалі, дитсадки в 2019 році вартуватимуть бюджету міста в 12 млн грн при загальному міському бюджеті в 16 млн грн. Ми просили районну владу направити субвенцію на утримання закладів освіти до міського бюджету, але, на жаль, не знайшли розуміння та підтримки у керівництва району. І в той же час така субвенція направляється на утримання сільських шкіл, які потім закривають. Така бюджетна політика, м’яко кажучи, незрозуміла, при тому що 60% податку на доходи фізичних осіб міста Берислава забирає районний бюджет!

– Як працюватиме новий спортивний майданчик у центральному парку, адже не хочеться, щоб його невдовзі вивели з ладу?

– Для того щоб спортивний майданчик мав такий вигляд, у якому нам його передав Благодійний Фонд Ігоря Колихаєва, міська рада бере охоронників для цілодобової охорони об’єкта, а також працівника з озеленення, шукаємо інструктора зі спорту, який би проводив майстер-класи для охочих займатися на тренажерах, грати в футбол та волейбол.

– Питання культури поведінки відвідувачів у парку також актуальне, можливо, ватро залучити волонтерів для роз’яснювальної роботи?

– Сьогодні не можна не сказати велике спасибі ГО «Відродження Берислава» за те, що вони всю цю роботу проводять безкорисливо і безоплатно: допомагають і з охороною, і з виховною роботою серед відвідувачів з першого дня відкриття парку. А взагалі щодо культури поведінки, то я був приємно вражений тим, що парк на ранок після відкриття був практично чистий. Чи менталітет спрацював, чи все-таки прийшло усвідомлення того, що раз нам подарована така краса, то треба й поведінку свою підтягувати до її рівня.

– От і хочеться таких гарних місць у Бериславі більше, тоді, може, й культурний рівень підтягнеться.

– Все залежить від нас. Ми ж самі творці своєї реальності, оточуючого простору. Але для цього потрібна добра воля і злагоджена робота усіх гілок влади. Також хотів би закликати цінувати те, що є в місті, примножувати і удосконалювати. Тільки разом ми зможемо досягти гарного результату. Це не порожня декларація, а практичний правильний підхід, при якому міська рада завжди готова до конструктивного діалогу на будь-яку тему.

К.Дем’янова
Газета “Маяк” №
30 від 26 липня 2019 року