Офіційний сайт Бериславської міської ради

27

Січень

2022

Як поводитися на льоду і що робити, якщо ви провалилися

Багато рибалок і батьки з дітьми ігнорують елементарні правила власної безпеки і виходять на лід, ймовірно, заспокоюючи себе думками на кшталт “близько до берега можна прогулятися, там безпечно”.

Насправді все зовсім навпаки – лід часто нещільно з’єднується з берегом, бувають тріщини і порожнини з повітрям. А в окремих місцях навіть близько до берега глибина досягає декількох метрів.

Правила безпеки та порятунку на льоду

Враховуючи характерну для України нестабільність холодної погоди, краще взагалі обходити вкриті льодом ріки, канали, озера, ставки та інші водойми. Навіть досить тривалі сильні морози – не гарантія безпечного перебування на льоду, що підтверджено багатьма нещасними випадками! Якщо ви все ж вирішили ризикувати, дотримуйтеся простих, але ефективних рекомендацій, які допоможуть зберегти життя вам і вашим близьким чи знайомим.

Прості запобіжні заходи

Не виходьте на молодий лід, при слабких і нетривалих морозах. Відносно безпечним вважається лід: для однієї людини – лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки – не менше 10-12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.

Не збирайтесь на кризі групами, не підходите один до одного ближче, ніж на 3 м. Відстань між лунками рибалок має бути мінімум 5 – 6 метрів. Не можна робити при собі відразу кілька ополонок.

Ні в якому разі не виходьте на лід в темний час доби, під час туману, дощу або хуртовини. Якщо трапиться біда, вас важко буде помітити тим, хто може надати допомогу або викликати рятувальників.

Не виходьте на лід поодинці. Залишайтеся в полі зору тих, хто при необхідності зможе надати вам допомогу.

Ні в якому разі не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги – тільки палицею. Якщо на льоду з’являється хоч трохи води, чути характерне потріскування криги або з’являються тріщини, це свідчить про те, що під вами тонкий лід. Необхідно негайно повертатися тим же шляхом, яким і йшли. При цьому робити це ковзаючими кроками, не відриваючи ніг від льоду і розставивши їх на ширину плечей. Це дозволить розподілити масу тіла на велику площу льоду.

Не вживайте алкогольні напої з метою зігрітися. Незважаючи на оманливе відчуття зігрівання, алкоголь призводить до збільшення втрат тепла організмом і підвищує ризик раптового загострення серцево-судинних захворювань. Крім того, алкогольне сп’яніння призводить до неадекватного реагування на небезпеку, дуже часто стає причиною нещасних випадків на воді.

Ходіть по вже прокладеній лижні. Якщо таких немає, уважно плануйте маршрут, стоячи на березі.

Кріплення лиж на льоду потрібно розстебнути, щоб при необхідності швидко їх скинути. Не накидайте на руки петлі лижних палиць, щоб у разі небезпеки легко їх відкинути. Рюкзак вішати лише на одне плече, щоб легко звільнитися від його ваги, якщо крига під вами провалиться. Намоклі одяг та інші речі в таких випадках швидко тягнуть вниз.

Не відходьте далеко від берега. Де швидша течія – і лід тонший. А швидка течія (на Дніпрі в межах Києва досягає 2 м/с) неминуче затягує під лід. І, звичайно, врятувати вас буде складніше.

Не наближайтеся до темних плям – ділянок, де лід неміцний, є виступаюча вода. Також обходьте темні, вкриті снігом ділянки – місця, де нещодавно були ополонки.

Пам’ятайте, що під товстим шаром снігу лід завжди тонший.

Не виходьте на лід в місцях, де поблизу можуть бути стічні води, в першу чергу теплі (з підприємств і заводів), в районі гирл, де одна річка в падає в іншу, де річка або струмок впадає в озеро і т. п.

Не наближайтеся до місць, де вмерзли в лід корчі, водорості, гілочки, тріски, бульбашки і т. д., де лід буває неміцним. Також небезпечно підходити близько (на відстань менше 10 м) до берега, понтонів, дебаркадерів, бортів пришвартованого водного транспорту, причалів, з якими лід може нещільно з’єднуватися, де бувають тріщини і порожнини з повітрям. Крім того, не можна наближатися ближче 100 м до опор мостів – вище і нижче за течією завжди спостерігається висока турбулентність води. Лід там тонший, ніж де-небудь, є ризик бути затягнутим під лід швидкою течією.

Не ходіть поруч з тріщинами і по області, відокремленій від основного масиву кількома тріщинами.

Якщо з ополонки вода починає бити фонтаном, негайно залиште це місце.

Не дозволяйте дітям виходити на лід без нагляду дорослих.

Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.

Якщо ви провалилися під лід

В першу чергу намагайтеся не панікувати і голосно покликати на допомогу.

Не робіть енергійних, різких рухів у воді, адже це прискорює охолодження організму (рухатися слід у повільному темпі). Дійте рішуче. Широко розкиньте руки, щоб не зануритися з головою у воду. На голову припадає 50% втрат тепла. Крім того, коли людина різко виявляється у крижаній воді, м’язи грудей і живота рефлекторно скорочуються, викликаючи мимовільні вдихи і видихи. Коли голова під водою, є великий ризик захлинутися. Якщо все таки мокрий одяг затягнув вас під воду, коли до вас вже наближаються рятувальники, намагайтеся максимально затримати дихання і залишатися чітко під ополонкою, не ворушачись в різні сторони. Так у водолазів буде набагато більше шансів швидко знайти вас у каламутній воді і встигнути врятувати. Коли рятувальники поруч, величезну роль відіграє організація процесу надання допомоги і чітке виконання потерпілим команд рятувальників.

Перебуваючи на поверхні води, не навалюйтеся всім тілом на тонку частину льоду, щоб він не ламався ще більше. Спираючись на спину (на живіт і груди не так зручно спиратися) і на лікті і розподіливши таким чином масу тіла на максимально можливу площу льоду, виштовхуйте себе ногами на міцний лід, дуже бажано в той бік, звідки прийшли, там перевірений лід.

Коли тіло буде в горизонтальному положенні, закиньте на лід ту ногу, яка ближче до кромки льоду, далі поворотом корпусу витягніть другу ногу і швидко відкотіться від тонкого льоду.

Порятунок людини, яка провалилася під лід

Краще діставати людину з допомогою рятувального кінця Александрова – довгої мотузки з важкими поплавками яскравого кольору і петлею на кінці. Постраждалий обв’язується нею (або обв’язує руки), після чого рятувальники витягують його з ополонки. В реальній ситуації заміною рятувального кінця можуть стати рятувальний круг (за наявності), ремінь, звичайна мотузка, шарф, палиця, дошка, сходи, лижі, санки – довгий підручний засіб.

Крикнути, що йдете на допомогу, це додасть потерпілому впевненості і сили.

Наближатися до потерпілого необхідно лише повзком з розкинутими в сторони руками і ногами, щоб не опинитися у воді самому. Можна підкласти під себе лижі або дошку – це збільшить площу опори. Не підповзайте зовсім близько до потерпілого, кидайте мотузку або пов’язані шарфи з максимально можливої відстані. Людина, що надає допомогу, обов’язково повинна обв’язатися мотузкою, закріпивши її на березі.

Якщо це неможливо або дуже довгих підручних предметів, то 2-3 чоловіка лягають на лід і ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги. Перший кидає потерпілому ремінь, шарф або подібний предмет, після чого вони разом витягують його з води. Дійте впевнено і швидко, адже постраждалий мерзне в крижаній воді, мокрий одяг швидко тягне його вниз.

Дії після того, як вибралися з води, надання домедичної допомоги потерпілому

Якщо ви самостійно вибралися з ополонки, зніміть на березі мокрий одяг, і якнайшвидше йдіть у тепле приміщення.

Якщо людина пробула у воді не дуже довго і здатна рухатися, їй пропонують біг на місці протягом 10-15 хвилин. Якщо вона не здатна рухатися, необхідно її укутати, напоїти гарячим питвом (не алкоголем!!!) і прикласти грілки (пляшки, фляги з теплою водою) до потилиці, шиї, бокових поверхонь грудної клітки, під пахви, в паховій області.

Категорично забороняється розтирати тіло! Це призводить до руйнування капілярів, утворення кровотеч, синців. А головне, охолоджена кров з периферичних судин починає активно надходити до життєво важливих органів, що прискорює і продовжує зниження температури тіла.

Можна влаштувати потерпілому ванну з температурою води 15-20°C, та поступово підвищувати її до 36 – 42°C.

Ні в якому разі не можна відразу відігрівати охолоджені частини тіла в теплій або гарячій воді! У кращому випадку це призведе до небезпечного почастішання серцебиття. В гіршому – може спричинити гангрену!

У випадках, коли потерпілий пробув у воді від 30 хвилин до 2 годин, але залишився живий, його не можна різко переносити, рухати кінцівки і голосно розмовляти поруч з ним – це миттєво призводить до зупинки серця! Якщо ж у нього відсутнє серцебиття та дихання, необхідно викликати “Швидку” (дати команду, щоб це зробив хтось інший) і негайно почати серцево-легеневу реанімацію (СЛР) – непрямий масаж серця і штучне дихання. СЛР продовжувати до відновлення серцебиття і дихання.