Офіційний сайт Бериславської міської ради

11

Листопад

2024

Звіт Гаммальсвенскбю, осінь 2024

Протягом осені Росія постійно продовжувала терористичні бомбардування Гаммальсвенскбю. Більша частина села була знищена вогнем. Зараз у селі залишилося лише 64 мешканці — ті, хто не зміг або не захотів виїхати.

Погода змінилася, і минулого тижня стало прохолодніше. Мешканці живуть у льохах, щоб хоч трохи захиститися. Але дим від печей, які вони змушені розпалювати для обігріву, видає їхнє місцеперебування, що робить їх мішенями для російських атак.

Двоє цивільних мешканців села загинули внаслідок так званого “гуманітарного сафарі” російської армії, коли цивільних атакують дронами. Спочатку Марія, близько 60 років, яка годувала корову, а через кілька тижнів Михайло Михайлович Сущак, який загинув від російського дрона, коли йшов з велосипедом по одній з сільських вулиць Гаммальсвенскбю.

Михайлу було 83 роки, і з вигляду було очевидно, що він літній цивільний. Проте Росія свідомо прийняла рішення його вбити. Він був ковалем, збудував багато будинків у селі. Він був дуже доброзичливим і дбайливим, допомагав своїм односельцям, зокрема, гасив пожежі, спричинені російськими обстрілами. Після нього залишилася дружина, з якою він прожив 59 років. Його онук Віктор також допомагає односельцям, ризикуючи життям, доставляючи гуманітарну допомогу.

Багато мешканців села втекли в більш безпечні місця поблизу, хоча і там вони час від часу піддаються російським атакам. Тимчасовий медичний центр у цьому регіоні також був знищений, тому тепер місце розташування таких закладів не розголошується.

Готланд продовжує надавати допомогу як тим, хто залишився в селі, так і 900 внутрішньо переміщеним особам, з якими підтримується зв’язок у регіоні. У вересні Асоціація шведських мешканців села відправила черговий вантаж допомоги, а в жовтні Йоссе Єнсен привіз медичне обладнання.

На початку листопада до Бериславської громади та Гаммальсвенскбю було доставлено сім автомобілів з гуманітарною допомогою — теплими ковдрами, засобами пожежного захисту, генераторами тощо. Це стало можливим завдяки співпраці Асоціації шведських мешканців села, Музею Готланду, проєкту “Культурна спадщина села” та організації Swedish Rescuers. Серед машин були автобус, швидка допомога та водовоз.

 

Також у Бериславській громаді було створено новий пожежний загін із командою з Гаммальсвенскбю, який у майбутньому планується перевести в село. Це стало можливим завдяки підтримці Асоціації шведських мешканців села, регіону Готланд, Музею Готланду та Swedish Rescuers.

Чимало чоловіків з села борються на фронті, де вже загинуло дев’ятеро з них. Вони полягли за свободу України та Європи. Асоціація шведських мешканців села підтримує контакт із близько 45 чоловіками, що воюють у цій війні, а також розпочала співпрацю з Романом, який заснував гуманітарний фонд “The Heritage and Revival Fund of Gammalsvenskby” для підтримки села та його жителів, зокрема тих, хто воює на фронті.

У серпні Музей Готланду отримав від Міністерства закордонних справ Швеції 2 мільйони крон на проєкт “Культурна спадщина Гаммальсвенскбю в Україні”. Метою є створення культурного плану для Зміївки/Гаммальсвенскбю, що сприятиме збереженню спадщини та відновленню села.

У жовтні делегація Бериславської громади відвідала Готланд у рамках передпроєктного дослідження, фінансованого ICLD. Планується розробка багаторічного проєкту для підтримки Бериславської громади та Гаммальсвенскбю в цей складний час.

Rapport-Gammalsvenskby-hösten-2024